Kivehető készülékek

Szűrő
Kategóriák

Szűrő

Típus

1-7 találat a 7-ból
Klammt készülék

Két oldalsó akrilát blokkjuk a szemfogakon támaszkodik, az oldalzóna fogait csak orális felszínükön érinti. Alul és felül Bimler féle labiálívvel rendelkeznek, az alsó és felső frontfogakon a cingulumon hurokrugók, vagy osztott dróttámaszok helyezkednek el. A két akrilát blokkot Coffin rugó köti össze.

Aktiválás: a Coffin rugó aktiválásával a készüléket utána állítjuk a bekövetkezett fogívtágulásnak megfelelően. A labiálívek és a hurokrugók differenciált aktiválásával a frontfogakat mozgathatjuk, protrúzió, retrúzió, rotáció. Az akrilát becsiszolásával irányíthatjuk a fogak mozgását, (erupciós vályú kialakítása) interokklúzális térbe kiterjesztett készüléket Harvold szerint is becsiszolhatjuk.

Hordási idő: napi 10-12 óra, egy- két éven át.

Doppel készülék

Alsó és felső egyszerű lemezből áll, a felső lemez palatinális elülső felszínéből két nagyméretű dupla helixszel ellátott ujjrugó mutat a nyelv irányába („kígyófog”). Az alsó lemez lingvális felszínén a két ujjrugónak megfelelő árok van kialakítva, így összeharapáskor a „kígyófogak” a mandibulát szagittálisan és transzverzálisan pozícionálják.

Elkészítés: gipszmodellekre konstrukciós harapás alapján.

Aktiválás: a lemezekhez hasonlóan, az előreharaptatást valamelyest fokozhatjuk a „kígyófogak” előreállításával.

Aktivátor

A páciens a készülékre harap, illetve amikor állcsontjait összezárja, a fogakon keresztül egy kényszervezetés valósul meg. Ezt a fogak gyökérhártyájából kiinduló reflexmechanizmus hárítani próbálja, ezért a rágóizomzat aktiválódik és a mandibulát reflexesen a konstrukciós harapásnak megfelelő helyzetbe tolja. Az ízületi fejecs így elhagyja nyugalmi helyzetét, rés keletkezik a fejecs és az ízvápa között és ez a fejecs fokozott, és megfelelő irányú növekedését váltja ki. Ez a „jumping the bite” hatás minden konstrukciós harapással készülő készüléknél működik, tipikusan az összes aktivátornál. A maxillán ellenhatásként a felső fogív retrusiója, illetve a maxilla növekedési irányának posterior változása történik.

Twin Block készülék

Hasonló a dupla előreharaptató lemezhez, de itt az előrevezetést az alsó és felső lemez oldalsó felharaptatóinak ferde kiképzése adja. Harapásvételkor megfelelő helyet kell biztosítani az oldalsó vezető akrilát blokkoknak. Ha elöl a harapás nagyon nyitottá válik, célszerű nyelvakadály alkalmazása.

Hansa készülék

Bimaxilláris készülékek, leginkább disztálharapás kezelésére.

Elkészítés: modellek és konstrukciós harapás alapján készülnek, meg kell adni az opciónális rugókat, frontíveket, esetleg kapcsokat, bár utóbbiak csökkentik a kinetikus hatást. Rendelkezni kell az akrilát blokk kialakításáról is. Tágítócsavar behelyezésével a táguló fogíveknek megfelelően utánállíthatjuk készülékünket.

Aktiválás: kifrézeléssel és a frontívek vagy rugók aktiválásával történik, szájban önkötő anyaggal alá is bélelhetünk.

Hordási idő: napi 10-12 óra, egy- két éven át.

Fränkel készülék

Bimaxilláris vagy más néven funkcionális készülékek, melyek mindkét állcsontra kiterjednek.
Vegyes fogazatban, esetleg tejfogazatban használható.

Elkészítés: megfelelő, az áthajlást és a frenulumokat is lemintázó lenyomat szükséges! Szükség esetén a lenyomatkanál széleit magasítsuk meg.

Hordási idő: napi 20 óra, éveken át.

Nem kell az aktiválással foglalkozni, kivéve az előreállítást, ha szükség van rá.

Bionátor

Balters – féle bionator

Nyitott aktivátor, passzív Coffin rugóval és speciális Balters – féle frontívvel. Ez a frontív a felső metszőket tartja és az oldalzónában pelottaként viselkedik a pofa lágyrészeivel szemben. Az alsó fogíven az összes fogon támaszkodik az akrilát blokk.

Ajánlatkérés

Csak regisztrált felhasználóknak

Hírlevél feliratkozás